آموزش ساخت منو در وردپرس و تغییر فهرست ها در وردپرس

آموزش ساخت منو در وردپرس

زمان مطالعه: 10 دقیقه

ایجاد یک منو در وردپرس در واقع توانایی ایجاد همان منوها در سایت ماست که می توانیم با استفاده از آنها راهی برای دسترسی راحتتر کاربران به صفحات مختلف فراهم کنیم.

این صفحات می تواند به صورت دسته بندی ، برگه سایت ، پست ویژه و … باشد که در وردپرس به عنوان فهرست یا منو شناخته می شوند.

لیست ها یا منو های وردپرس بسته به کدنویسی انجام شده در قالب ، می توانند در قسمت های مختلف سایت ساخته شوند ، قسمت اصلی آن منوها ، هدرهای سایت و ستون های کناری خواهد بود.

با ایجاد یک فهرست در وردپرس ، قادر خواهید بود لینک های خود را در چندین زیر منو تعریف کرده و در سایت نمایش دهید. هنگامی که با مفهوم کلی فهرست ها در وردپرس آشنا شدید ، بعداً در این مقاله ما به شما می آموزیم که چگونه منوها را در وردپرس ایجاد کنید.

با نحوه ایجاد منو در وردپرس و تغییر فهرست ها آشنا شوید

با استفاده از فهرست ها می توانید منوهای متنوعی را در سایت خود ایجاد کرده و در بخشهای مورد نظر نمایش دهید. منوهای ایجاد شده با این ویژگی می توانند مراحل مختلفی داشته باشند که در وردپرس به عنوان زیر منو شناخته می شوند.

به عبارت دیگر ، منوهای وردپرس مانند ul و li در html هستند ، جایی که می توانید چندین منوی اصلی را به عنوان لیستی از گزینه های متعدد تعریف کنید و برای هر یک از این منوها یک زیر منو انتخاب کنید.

توجه: برای اینکه به بخش فهرست ها دسترسی داشته باشید، باید نقش کاربری مدیر کل را داشته باشید. برای ساخت منو و مدیریت فهرست های وردپرس باید به شکل زیر پیش بروید:

ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شوید و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
سپس در پیشخوان از طریق منو «نمایش» روی زیر منو «فهرست ها» کلیک کنید.

فهرست در وردپرس

با مراجعه به این بخش ، صفحه بعدی را پیدا خواهید کرد. در این مرحله ، قبل از اینکه اولین منو خود را داشته باشید ، باید یک فهرست در وردپرس ایجاد کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: نحوه استفاده از قالب های آماده وردپرس

برای این کار باید نام فیلد خود را در قسمت کنار “نام فهرست” وارد کرده و سپس “ابجاد فهرست” را کلیک کنید

مکان فهرست در وردپرس

پس از ایجاد فهرست ، منویی در سمت راست به نام “افزودن گزینه های فهرست” مشاهده خواهید کرد که شامل “برگه ها” ، “نوشته ها” ، “پیوندهای دلخواه” ، “دسته ها” و فعال است. تنظیمات فهرست نیز نمایش داده می شود.

انتخاب گزینه های منو در وردپرس

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید برای ساخت هر فهرست در وردپرس این بخش از تنظیمات به شما نشان داده خواهد شد که در مرحله اول قبل از هر کاری برای افزودن لینک ‌های دلخواه به فهرست باید تکلیف آنها را مشخص کنید.
اضافه شدن خودکار برگه ها: اگر این گزینه فعال باشد ، هر بار که یک برگه جدید در وردپرس ایجاد کرده و بدون هیچ کاری در سایت منتشر می کنید ، به طور خودکار به این منو اضافه می شود.

اگر نمی خواهید بخشهای مختلفی که به سایت اضافه می کنید به لیست اضافه شوند ، این گزینه را غیرفعال کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: آموزش نوشتن مطلب در سایت

نمایش موقعیت: از این گزینه برای تعیین موقعیت نمایش منو نیز استفاده می شود که بسته به قالب شما ممکن است شامل گزینه های دیگری نیز باشد.

بنابراین ، یکی از این بخش های سایت را انتخاب کنید تا فهرستی را که در این بخش ایجاد می کنید نمایش دهد. در این مثال از یک قالب رایگان وردپرس استفاده شده است که به ما امکان نمایش دو نوع فهرست را می دهد.

یکی برای فهرست اصلی و دیگری برای نمایش شبکه های اجتماعی ، که اگر یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید ، منو را در مکان مشخص شده نشان می دهد.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: خرید بهترین هاست

خرید بهترین هاست

نحوه افزودن منوی جدید به فهرست وردپرس

برای افزودن یک منوی جدید به فهرست وردپرس ، باید بر روی دکمه “تنظیمات صفحه” ، مانند تصویر زیر ، کلیک کنید سپس هر یک از بخش‌ هایی که می خواهید تا برای افزودن در فهرست مشابه چیزی که در ستون سمت راست تصویر قبل وجود دارد، نمایش داده شده را انتخاب نمایید. برای اینکار تنها کافی است تیک گزینه مورد نظر را فعال نمایید.

فهرست در وردپرس

اکنون ، برای افزودن یک منوی جدید به لیست ، فقط مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا از قسمت جعبه ، روی برگه ها ، دسته ها ، برچسب ها ، پیوندهای دلخواه و غیره کلیک کنید که می خواهید به منو انتخابی خود اضافه کنید تا به صورت دسته ای نشان داده شوند.

سپس ، مانند تصویر زیر ، هرکدام را که می خواهید به فهرست خود اضافه کنید ، انتخاب کنید و دکمه “افزودن به فهرست” را کلیک کنید و چند لحظه‌ای منتظر باشید تا فهرست اضافه شده و در سمت چپ در زیر عنوان «ساختار فهرست» به شما نمایش داده شوند.

ساخت فهرست در وردپرس

اکنون کافیست بر روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید تا منو سایت نمایش داده شود.
با کلیک روی باکس ایجاد شده در بخش «ساختار فهرست» می توانید «نشانی اینترنتی» و «متن» را نیز بررسی و در صورت تمایل تغییر دهید.

ساخت منو در وردپرس

توجه: همانطور که می ‌بینید در قسمت برگه ‌ها سه سربرگ با عناوین تازه ‌ترین ‌ها، دیدن همه و جستجو وجود دارد که با کلیک روی هر یک از این تب ‌ها می توانید دسترسی سریع تری به برگه مورد نظر که قصد دارید به فهرست اضافه کنید داشته باشید.

برای دسته ‌ها، برچسب ‌ها، نوشته ‌ها و… نیز می توانید به همین شکل عمل کرده و آیتم‌ های موجود در هر کدام از آنها را با استفاده از این سه تب به راحتی پیدا کرده و به فهرست خودتان اضافه کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: آموزش تنظیمات دیدگاه در وردپرس

ویژگی های پیشرفته را در فهرست وردپرس تغییر دهید

ویژگی دیگری که می توانید پس از ایجاد فهرست در وردپرس استفاده کنید افزودن ویژگی های پیشرفته به منوی خود با ابزاری است که به طور پیش فرض همراه وردپرس است. برای انجام این کار ، باید موارد زیر را انجام دهید:

ابتدا باید به قسمت “تنظیمات صفحه” در گوشه سمت چپ بالای صفحه بروید و سپس مواردی را که می خواهید برای منوهای خود مدیریت کنید فعال کنید ، همانطور که در بخش “نمایش خصوصیات پیشرفته فهرست” نشان داده شده است.

منو در وردپرس

اکنون می توانید ویژگی های زیر را برای موارد اضافه شده به فهرست وردپرس شخصی سازی و مدیریت کنید:

هدف پیوند: این گزینه به شما امکان می دهد باز شدن پیوند را در برگه جدید مشخص کنید. با فعال کردن این کادر انتخاب ، هنگامی که کاربر روی منو کلیک می کند ، می توانید لینک را در پنجره جدید باز کنید.

پیشنهاد می کنم اگر منوهای شما به سایت دیگری پیوند دارند از این گزینه استفاده کنید تا بانس ریت سایت خودتان را کنترل کنید.

صفت عنوان: این گزینه به شما امکان می دهد نام دلخواه را برای منوی مورد نظر وارد کنید. نام انتخاب شده به عنوان عنوان برای پیوند مورد نظر به فهرست اضافه می شود.

کلاس CSS: اگر به برخی سایت ها توجه کنید ، هر یک از منوهای موجود در لیست رنگ متفاوتی دارند. این رنگ ها با استفاده از این بخش اضافه می شوند.

برای رنگ آمیزی منو فقط کافی است نام کلاس مورد استفاده در پرونده استایل خود را وارد کنید.

به عنوان نمونه اگر در فایل استایل کلاسی برای منو با عنوان menu-class-social تعریف شده باشد که با استفاده از آن رنگ منوی شبکه‌ های اجتماعی متفاوت باشد، می توانید با وارد کردن آن در فیلد مربوطه، رنگی که در استایل تعیین شده را استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: آپدیت دستی قالب وردپرس

پیوندهای هم‌ سو  XFN: این بخش برای تعریف نوع پیوندها به صورت follow یا nofollow است که برای تعیین نوع ساختار پیوند با وارد کردن یکی از گزینه های ذکر شده کافی است. اگر این گزینه خالی باشد ، وضعیت همه لینک ها پیش فرض در حالت Follow است.

توضیحات: در قسمت توضیحات می توانید توضیحی کوتاه برای فهرست خود وارد کنید. این توضیحات فقط وقتی ظاهر می شود که قالب شما از این ویژگی پشتیبانی کند.

در زیر تصویری از بخش ‌های توضیح داده شده برای منوی ساخته شده را مشاهده می ‌کنید که می توانید بر همین اساس تنظیمات پیشرفته برای منوی خودتان را سفارشی ‌سازی کنید.

ایجاد منو در وردپرس

سرانجام ، پس از تکمیل فهرست خود ، می توانید با کلیک روی دکمه “ذخیره فهرست” آن را منتشر کنید.

زیر منوها را در فهرست وردپرس مدیریت کرده و چیدمان منو را تغییر دهید

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد ، می توانید از ویژگی کشیدن و رها کردن برای ایجاد زیر منوها و انتخاب چندین منوی فرزند برای هر منو استفاده کنید.

برای هر منو مادر چندین منو فرزند انتخاب نمایید. برای هر یک از این فرزندها نیز قادر خواهید بود تا مجدداً چندین فرزند دیگر تعیین کنید تا در سایت نمایش داده شوند.

به این صورت که با بردن نشانگر ماوس روی منوهای مادر به ترتیب منوهای فرزند نمایش داده شوند و یا اینکه اگر فهرست شما در سایدبار نمایش داده می شود

از یک ساختار درختی پیروی کرده و منوهای فرزند در زیر منوهای مادر نمایش داده شوند. بنابراین به منظور تعیین منوی مادر و فرزند کافی است به شکل زیر پیش بروید:

نشانگر ماوس را مانند تصویر زیر در فهرست نگه دارید و آنها را با کمی حرکت آن را درختی مرتب کنید یا از منوی والد دیگری به مکان دیگری منتقل کنید.

توجه داشته باشید که اگر منو فرزند است ، باید کمی به سمت چپ یا داخل منوی بالای صفحه یا منوی والد شما باشد.

چیدن منو در وردپرس

حال بعد از اینکه جایگاه هر آیتم را تغییر دادید و منوهای مادر و فرزند به درستی و دلخواه خودتان مرتب شدند، روی دکمه «ذخیره فهرست» کلیک کنید تا منوی شما ذخیره شده و در نهایت مشابه تصویر زیر به صورت مادر و فرزند نمایش داده شوند.

به عنوا مثال در تصویر زیر میزبان فا منوی فرزند یا زیرمنویی از منوی خانه است. در واقع خانه نقش مادر و میزبان فا نقش فرزند دارد.

ویرایش منو در وردپرس

مدیریت جایگاه ‌ها در هنگام ساخت فهرست در وردپرس

حال که کار روی فهرست ‌ها در وردپرس تمام شده و اقدام به ساخت فهرست در وردپرس کردید، بسته به نوع قالب می توانید چند فهرست را در قسمت های مختلف وب سایت خود نمایش دهید. به منظور مدیریت جایگاه ها باید به شکل زیر پیش بروید:

از طریق منو «نمایش» زیر منو «فهرست ها» را انتخاب کنید.
سپس روی تب «مدیریت جایگاه‌ها» کلیک کنید تا صفحه‌ ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایش داده شود.
از بین گزینه ‌های موجود فهرستی را که برای بخش‌ های مختلف ساخته اید را انتخاب کنید تا در آن نمایش داده شود.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: افزونه عیب یابی سایت وردپرس

ساخت منو در وردرپس

پس از انتخاب مکان برای لیست های ایجاد شده ، بر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید. منوهای ذکر شده در سایت در مکان مشخص شده نمایش داده می شوند.

امیدوارم این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد و با استفاده از آن می توانید به راحتی یاد بگیرید که چگونه یک فهرستنپ را در وردپرس ایجاد کنید و منو را در وردپرس تغییر دهید و هر تعداد از منو هایی که قالب شما پشتیبانی می کند را شخصی سازی کنید.

ممنون تا اینجا مقاله با ما همراه بودید اگر سوالی داشتید زیر همین مقاله بخش دیدگاه برایمان بنویسید در اسرع وقت پاسخ میدهیم.

منبع: میزبانفا

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

آخرین مقاله‌ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها