چگونه خطای 503 را برطرف کنیم؟ رفع خطای 503 در وردپرس (100% عملی )

آموزش رفع خطای 503 در وردپرس

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا تا به حال با خطای 503 در سایت وردپرس خود روبرو شده اید؟ این خطا به ما می گوید که سرویس در دسترس نیست. مشکل خطای 503 این است که هیچ تصوری از علت ایجاد آن باقی نمی گذارد و همین امر کاربران تازه کار را بسیار ناامید می کند.

در این مقاله ما به شما نحوه رفع خطای 503 در سایت های وردپرسی را نشان خواهیم داد.

رفع خطای 503 وردپرس
خطای 503 بسته به پیکربندی سرور ، در سرورهای مختلف با پیام های مختلف نمایش داده می شود. همه پیام های زیر به خطای 503 اشاره دارند.

  • 503 Service Unavailable
  • Http/1.1 Service Unavailable
  • HTTP Server Error 503
  • HTTP 503
  • 503 Error
  • 503 HTTP Error

چه چیزی باعث خطای 503 در وردپرس می شود؟

خطای سرویس 503 غیرقابل دسترسی هنگامی رخ می دهد که وب سرور شما نتواند پاسخ صحیحی از یک اسکریپت PHP دریافت کند. این اسکریپت PHP می تواند یک پلاگین وردپرس ، یک قالب یا یک قطعه سفارشی از کد php باشد. بیایید به دلایل این خطا نگاهی بیندازیم ، سپس نحوه رفع آن را بررسی کنیم.

همه شرکت های هاستینگ اشتراکی مقدار مشخصی از منابع را برای هر حساب فراهم می کنند. بنابراین ، محدودیتی در استفاده از منابع سرور برای وب سایت های میزبان شده در هاست های اشتراکی وجود دارد.

یکی از دلایل خطای 503 زمانی است که سرور منابع لازم برای اجرای اسکریپت ها در سایت شما را ندارد.

رفع خطای 503 وردپرس

دلیل دیگر خطای 503 به دلیل استفاده زیاد از منابع سرور یا حمله DDoS است. در این حالت معمولاً پس از چند دقیقه خطا به طور خودکار از بین می رود.

حمله DOS زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی جستجو عمداً به سرور سایت هدایت شود. این درخواست ها باعث کند شدن سرور یا حتی خرابی سرویس می شود. هدف هکر غیرفعال کردن سایت شما است.

اما اگر خطای 503 به دلیل خطای کد در وب سایت شما ایجاد شده باشد ، خطا ادامه خواهد یافت مگر اینکه کدی را که ایجاد شده را پیدا کنید و غیر فعال کنید.

ما قصد داریم این نوع خطا را بررسی کنیم. با این حال، به سایر روشهای رفع خطای 503 نیزخواهیم پرداخت.

نکته: اگر سایت شما به منابع بیشتری نیاز دارد ، باید از هست اشتراکی خود خلاص شوید. زیرا احتمال دارد منابع شما تمام شود و این می تواند منجر به از دست رفتن کاربران شود.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: خرید بهترین هاست

خرید بهترین هاست

چگونه خطای 503 را در یک سایت وردپرسی برطرف کنم؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، این خطا زمانی رخ می دهد که وب سرور شما نتواند پاسخ صحیحی از یک اسکریپت PHP در حال اجرا دریافت کند. برای رفع آن ، باید همه اسکریپتهای غیرضروری PHP را یکی یکی غیرفعال کنیم تا علت خطا مشخص شود. بیایید با غیرفعال کردن افزونه ها شروع کنیم.

تمام افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید

تمام افزونه های وردپرس در واقع اسکریپت های PHP هستند. باید تمام افزونه ها را غیرفعال کنید. زیرا با وجود خطای 503 نمی توانید وارد پیشخوان وردپرس شوید. شما باید افزونه های WordPress را با استفاده از حساب FTP یا استفاده از File Manager در هاست سی پنل خود غیرفعال کنید.

در تصویر زیر file manager در دایرکت ادمین نمایش داده شده است. برای این منظور:

از مسیر جاری سایت وارد wp-content شده سپس پوشه plugins را مثلا به plugin_old تغییر نام دهید.

رفع خطای 503 وردپرس در دایرکت ادمین

سپس باید یک پوشه جدید ایجاد کنید و نام آن را plugins بگذارید.
اکنون باید به سایت وردپرس خود مراجعه کنید تا ببینید آیا این خطا برطرف شده است یا خیر.

اگر این کار جواب داد ، به این معنی است که یکی از پلاگین های نصب شده در وب سایت شما خطای 503 را ایجاد می کند.
پوشه پلاگین خالی را پاک کرده و پوشه plugin_old را مجدداً به افزونه ها تغییر نام دهید. تمام افزونه های شما حتی بعد از این تغییر نام غیرفعال هستند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: آموزش رفع خطای fatal error در وردپرس

رفع مشکل 503 وردپرس در دایرکت ادمین

حالا افزونه های وردپرس را یکی یکی فعال کنید. برای این کار ، وارد پیشخوان وردپرس شویدو از بخش افزونه های نصب شده، به نوبت آنها را فعال کنید.

هر بار که سایت را در مرورگر تست می کنید ، در صورت بروز مجدد خطای 503 ، به افزونه ای که باعث خطا شده است رسیده اید. افزونه مورد نظر را برای همیشه غیرفعال کنید. سپس برای حل این مشکل از سازنده پلاگین کمک بگیرید.

قالب پیش فرض وردپرس را فعال کنید

اگر غیرفعال کردن افزونه ها مشکلی را حل نکرد ، مرحله بعدی بازگشت به قالب پیش فرض وردپرس است. برای انجام این کار ، باید قالب وردپرس فعلی را غیرفعال کنید. مطابق مراحل زیر می توان این کار را انجام داد:

ابتدا باید با استفاده از سرور FTP یا File Manager وارد cPanel خود شوید. از مسیر اصلی سایت (public_html) به wp-content بروید ، سپس به پوشه themes بروید.

قالب فعال خود را پیدا کنید و آن را به عنوان نسخه پشتیبان در رایانه خود ذخیره کنید. برای این کار ، قالب خود را در پوشه themes انتخاب کنید و روی دکمه add to clipboard در پایین صفحه کلیک کنید.

سپس در کادر Compress clipboard files to یک نام برای بک آپ خود وارد کنید و بر روی دکمه create کلیک کنید.
می توانید فایل zip پشتیبان خود را از مسیری که در مرحله قبل مشاهده کردید (در اینجا پوشه قالب هاست) دانلود کنید.

خطای 503 وردپرس

پس از ذخیره بکاپ ، پوشه قالب را از وب سایت خود حذف کنید. در این مثال ، قالب ما یک appart است.
اگر قالب پیش فرض را قبلاً دو هزار هفده یا دو هزار و شانزده نصب کرده باشید ، به صورت خودکار فعال می شود. اگر هیچ یک از این قالب ها را ندارید ، می توانید یکی از قالب های پیش فرض را در وب سایت خود نصب کنید.

سایت خود را در مرورگر مرور کنید ، اگر خطای 503 برطرف شد و سایت شما نمایش داده شد ، مشکل در قالب شماست. می توانید این مشکل را با طراح قالب به اشتراک بگذارید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: افزونه عیب یابی سایت وردپرس

رفع خطای 503 از طریق بررسی ارور لاگ

گاهی اوقات وقت کافی برای غیرفعال کردن افزونه ها و قالب جداگانه نداریم. در این موارد ، فایل ارور لاگ را باز کنید و خطای مربوطه را پیدا کنید. برای این کار وارد Direct Admin یا C Panel شوید. در مسیر public_html ، فایلی به نام log_errors وجود دارد.

در سی پنل، روی فایل ارورلاگ کلیک راست کرده و View را انتخاب کنید. در لیست خطاهای نمایش داده شده ، به دنبال سطری باشید که در آن زمان خطای 503 رخ داده است.

به عنوان مثال ، در یکی از سایت های وردپرس خطای 503 را مشاهده کردیم. پس از بررسی خطای موجود در گزارش ، متوجه شدیم که این خطا توسط قالب نصب شده است.

در تصویر زیر ، این خطا را با یک جعبه قرمز برای شما مشخص کردیم

رفع خطای 503 وردپرس

خطایی که دریافت کرده اید ممکن است با خطای ما متفاوت باشد ، اما نکته این است که مسیر دقیق خطا برای شما مشخص می شود.

سپس باید پلاگین یا قالب ایجاد کننده خطا را غیرفعال کنید ، همانطور که در بالا توضیح داده شد. پس از آن می توانید خطای مربوطه را به طراح قالب یا افزونه ارجاع دهید و مشکل را برای همیشه برطرف نمائید.

سایر روش رفع خطای 503 در وردپرس

اگر هر سه روش رفع اشکال 503 را امتحان کرده اید و نتوانسته اید آنها را برطرف کنید ، می توانید مراحل زیر را انجام دهید. گاهی اوقات خطا 503 سمت کاربر رخ می دهد و روش های زیر می توانند این خطا را برطرف کنند:

اگر اولین بار است که این خطا را مشاهده می کنید ، URL سایت را دوباره در نوار آدرس وارد کرده و باز کنید. یا می توانید F5 + Ctrl را فشار دهید.

اگر خطای Service Unavailable 503 – DNS Failure را مشاهده کردید ، IP شما مسدود شده است و می توانید مودم خود را روشن و خاموش کنید. اینکار به شما یک IP جدید می دهد. اگر چندین بار این مشکل را تجربه کرده اید ، می توانید این مسئله را با هاستینگ خود مطرح کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: نحوه بروز رسانی قالب وردپرس

رفع خطای 503 وردپرس

با شرکت میزبان خود تماس بگیرید و این مسئله را با آنها مطرح کنید. سرور مجازی ایران سرور سرعت و کیفیت بالایی را با هارد دیسک های NVMe به شما ارائه می دهد.

یکی از اصلی ترین مزایای هارد دیسک های NVMe این است که با سرعت فوق العاده سریع تاخیر را کاهش می دهند و حافظه RAM و CPU کمتری دارند.

سرورهای مجازی VPS ایران با سیستم عامل های Windows,Debian,Centos و Ubuntu در ایران و خارج از کشور موجود است.
به عنوان آخرین چاره ، می توانید وردپرس خود را به روز کنید. اما حتما قبل از به روزرسانی وردپرس از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
امیدواریم این مقاله به رفع 503 خطا در سایت وردپرس شما کمک کرده باشد.

منبع: راستچین

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

آخرین مقاله‌ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها