وظایف مدیر وب سایت چیست؟ [بررسی 11 مورد خیلی مهم!]

وظایف مدیر سایت چیست

زمان مطالعه: 7 دقیقه

وظایف اصلی مدیر سایت چیست؟ مدیر وبسایت چه کارهایی را باید مدیریت کند؟ ما در این مقاله قصد داریم عمده وظایف های یک مدیر ارشد سایت را باهم بررسی کنیم.

اگر شما هم کنجکاو هستید که مدیر سایت چه کارهایی انجام میده و یا میخواهید مدیر برای سایتتان استخدام کنید و از وظایف آنها آگاهی ندارید کافیه تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید یکی از پردرآمدترین شغل ها در دنیا مدیریت سایت است. با توجه به اینکه شغل های خیلی زیادی وارد حوزه اینترنت شده اند و دانش کافی برای مدیریت وبسایت خود ندارند و نیاز به یک مدیر حرفه ای برای رشد و مدیریت دارند.

کسب و کارهایی که بصورت آنلاین فعالیت می کنند وظیفه اصلی مدیریت به عهده گرداننده سایت است در نتیجه یک مدیر موفق باید یک تیک حرفه ای و کار بلد را جمع آوری کرده با تیم تولید محتوا هماهنگی های لازم را داشته باشد

همچنین مسائل فنی را در نظر داشته باشد و برای پیاده سازی انها پلن های مختلفی داشته و با مدیر کسب وکار به اشتراک بگذارد.

وظایف مدیر وب سایت چیست؟

در ادامه سعی کرده ایم مهمترین وظایف هر مدیر سایت را به اختصار توضیح دهیم تا با آگاهی کامل بتوانید یک مدیر توانا استخدام کنید.

وظایف مدیر وبسایت

نظارت بر تیم فنی

وظایف مدیر سایت به قدری زیاد است که نباید خود را درگیر مسائل فنی سایت از قبیل برنامه نویسی و … کند. اما آگاهی و شناخت کافی باید در زمینه مسائل فنی داشته باشد.

بهترین کاری که یک مدیر می تواند در زمینه فنی سایت انجام دهد مستند سازی است. و دلیل آن هم این است که شما مدیر سایت هستید و مسئولیت سایت به عهده شماست. و هر مشکلی پیش بیاید شما باید پاسخگو باشید.

مدیر سایت باید رمزهای مربوط به سایت را در اختیار افراد محدودی قرار دهد و همچنین دسترسی های سایت باید به صورت طبقه بندی و گروه بندی شده باشد.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: خرید بهترین هاست [۱۰ هاستینگ برتر ایرانی در سال 2021]

بهترین نرم افزار آنلاین برای نگهداری و مدیریت رمز های سایت استفاده از سایت آنلاین last pass است.
در گام بعدی باید مدیر وبسایت نظارت کامل بر عملکرد تیم فنی داشته باشد و هر ساختاری که به سایت اضافه می شود

به همراه توضیح و راهنما باشد تا در صورتی که اگر فردی از تیم فنی جدا شدو فرد جدیدی را اضافه کردید با مطالعه راهنما و توضیحات نفر قبلی بتواند بدون مشکلی کار خود را انجام دهد.

اگر از سیستم های مدیریت سایت مانند وردپرس استفاده می کنید باید همواره حواستان به بروز رسانی ها و مسائل امنیتی سایت باشد.

نظارت بر گروه تولید محتوا

هر سایتی برای اینکه رشد کند و در موتورهای جستجو دیده شود و همچنین فروش داشته باشد نیازمند یک گروه تولید محتواست. یکی دیگر از وظایف مدیر سایت توانایی مدیریت تیم محتواست.

مدیریت باید بتوانید یک تیم حرفه ای تولید محتوا را جمع کند و یا به آنها آموزش دهد و براساس تقویم محتوایی که مدیر در اختیار تیم تولید محتوا گذاشته می شود کار تولید محتوای سایت پیش رود.

پلن هایی برای رشد و توسعه سایت

مدیر سایت صرفا کار مدیریت را برعهده ندارد بلکه باید به فکر رشد کسب و کار و همچنین بررسی رقبای کسب و کار و پیشنهاد هایی برای رشد و توسعه سایت به مدیران کسب وکار ارائه دهد.

جمع آوری گزارش های هفتگی

یکی دیگر از وظایف اصلی مدیر سایت گزارش های هفتگی و ماهانه و همچنین برگزاری جلسات بین تیم های فنی و تولید محتوا و… و همچنین بررسی مشکلات هر تیم و ارائه راهکار برای رفع آن مشکل است.

نظارت بر رعایت اصول UI/UX

برای اینکه یک سایت جذاب و کاربرپسند داشته باشید نیاز است که یک تیم UI/UX کار نیز به گروه خود اضافه کنید. همانطور که می دانید هر کاربری که وارد سایت می شود اولین نکته ای که نظر او را جلب می کند ظاهر سایت است

شما باید به عنوان مدیر سایت توانایی بررسی مشکلات ظاهری و راحتی کار برای کاربر را فراهم کنید و مشکلات اینچنینی را با کمک تیم طراحی رفع کنید.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: همکاری در فروش چیست؟ [آموزش کسب درآمد]

وظایف مدیر سایت چیست

نظارت بر درج محصول و ارائه خدمات در سایت

مدیر سایت باید توجه ویژه ای به خدمات و یا محصولاتی که داخل سایت ارائه می شود داشته باشد. و روش های و پلن هایی برای نحوه درج و نحوه معرفی خدمات به تیم های مربوطه ارائه دهد.

تهیه گزارش از اطلاعات کاربران

یکی از وظایف مهم هر مدیر سایت توانایی جمع آوری اطلاعات مشتریان است و در داخل سایت باید شرایطی را فراهم کند که بتواند اطلاعات ارتباطی مراجعه کنندگان به سایت را جمع آوری کرده و در فروش های بعدی استفاده کند.

معمولا روش هایی که برای جمع آوری اطلاعات استفاده می شود اعم از:

  • عضویت در خبرنامه
  • عضویت در سایت
  • گرفتن آدرس ایمیل یا شماره در مقابل ارائه محصول رایگان و …

تحلیل داده های سایت

یکی بهترین و همچنین جذاب ترین وظایف مدیر هر سایت آنالیز داده های سایت و تهیه گزارش است. این آنالیز ها می تواند هر دو هفته یکبار و ماهانه صورت گیرد و بر اساس آنالیز داده ها و بررسی فروش و ورودی سایت و … پلن هایی جدید برای سایت در نظر گرفته شود.

وظایف مدیر وب سایت

تهیه بکاپ از سایت

همانطور که ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم شما به عنوان مدیر سایت باید برای هر مشکل پیش آمده جوابگو باشید. یکی از کارهای مهمی که هر مدیر وبسایت باید انجام دهد راه اندازی سیستم پشتیبان گیری از سایت است که در هنگام بروز مشکل و از دست رفتن اطلاعات به راحتی بتوان سایت را بازیابی کرد.

ایجاد بخش VIP در سایت

هر کاربری که از سایت شما بازدید می کند در واقع این وظیفه مدیر سایت است که با پلن های دقیق و مشخص آنها را تبدیل به مشتری کند.

یکی از این راهکارهای ایجاد بخشی در سایت با عنوان کاربران ویژه است که براساس بازدید کنندگانی که در سایت شما عضو VIP می شوند خدمات ویژه ای را برای آنها درنظر می گیرید.

مدیر سایت باید روندی را در سایت درنظر داشته باشد که کاربرانی بر اساس کارهای که در سایت مانند خرید، استفاده از آموزش و خدمات و… امتیازی را کسب کند و براساس این امتیاز ها خدمات ویژه ای را نیز از طرف سایت دریافت کند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه: راهکارهای کسب درآمد با گوشی برای نوجوانان [بدون سرمایه]

جذب ورودی و بازدید برای سایت

شما به عنوان مدیر سایت باید پلن هایی برای جذب بازدید کننده برای سایت از منابع مختلف داشته باشید. باید کاری کنید تا افرادی که به دنبال خدمات و یا محصولات شما هستند بتوانند به راحتی سایت شما را پیدا کنند.

مهمترین ظایف مدیر سایت

از جمله روش های جذب ورودی برای سایت می توان به:

سئو کردن سایت، فعالیت در شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات در سایت های پربازدید و … اشاره کرد.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم مهمترین وظایف هر مدیر سایتی را بررسی کنیم. مدیر سایت در واقع نقش کلیدی در رشد و فروش کسب و کارهای اینترنتی دارد و توسعه سایت و بررسی مشکلات فنی و مدیریت تیم تولید محتوا و …

را باید خوب و حرفه ای بلد باشد و همچنین مدیر سایت باید توانایی انالیز رقبا و بررسی آنها را داشته باشد تا بهترین پلن های ممکن را برای فروش بیشتر ارائه دهد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بهره لازم را برده باشید اگر شما نیز تجربه ای در زمینه مدیریت سایت دارید حتما زیر همین مقاله بخش دیدگاه برای ما و دیگر مخاطبان بنویسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

آخرین مقاله‌ها

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها